Jak prać firany, aby były śnieżnobiałe?

Powieszenie firan to doskonały pomysł, aby w domu lub mieszkaniu udekorować okna i podkreślić charakter wnętrza. Sprawdź, jak prać firanki, aby pozbyć się z nich kurzu, brudu, zapachów i dymu papierosowego przy jednoczesnym zachowaniu kształtu i wyglądu woalu, muślinu lub lnu. Podpowiadamy także, czy można czyścić firany w pralce i jakich domowych metod użyć dla zachowania śnieżnobiałego koloru tych wyjątkowo delikatnych i zwiewnych tkanin.

Z tekstu dowiesz się:

  • Pranie firanek – o czym pamiętać?
  • Pranie firanek w pralce – jaki program będzie najlepszy?
  • Jak prać firanki, stosując domowe sposoby?

Jak prać firanki, aby ich nie uszkodzić?

Jeżeli zastanawiasz się, jak prać firany, pierwszym krokiem powinno być zapoznanie się z informacjami producenta dotyczącymi prawidłowej pielęgnacji tego delikatnego materiału. W wielu przypadkach firany można odświeżyć w pralce. Najlepiej czyścić je np. raz na kwartał, przy okazji zmieniając także zasłony i myjąc zabrudzone okna.

Zanim jednak włożysz biały woal lub lniane firany do bębna, warto je namoczyć w wodzie z dodatkiem octu bądź płynu do mycia naczyń, aby rozpuścić ewentualne tłuste plamy, pozbyć się kurzu i nieprzyjemnych zapachów z włókien. Nigdy też nie pierz białych firan z kolorowymi zasłonami lub innymi rzeczami, aby uniknąć zafarbowania.

Pranie firanek w pralce – jaki program nastawić?

Nie wiesz, w jakiej temperaturze prać swoje firany na wymiar lub gotowe modele z przelotkami, na szelkach albo z tunelem? Najbezpieczniejszą opcją będzie użycie delikatnego detergentu i ustawienie programu do prania ręcznego lub np. jedwabiu, który ma niższe obroty wirowania. Pamiętaj, aby woda nie przekraczała 30 stopni Celsjusza. W przypadku wyższej temperatury firany mogą się skurczyć i zmienić swój kształt.

Firany, które wiszą w Twoich oknach, mają dekoracyjne aplikacje (np. w postaci koronkowych wykończeń)? W takim przypadku upierz je w specjalnych workach z siatki. Aby nie było widać zagnieceń, po skończonym cyklu prania poczekaj chwilę, aż zasłony obciekną w bębnie, a następnie zawieś je jeszcze lekko wilgotne. Pamiętaj, aby nie suszyć firan w suszarce, ponieważ wysoka temperatura może je uszkodzić.

Pranie firanek w sodzie i nie tylko – jak zachować ich śnieżnobiały kolor?

W domu starasz się nie używać detergentów i wolisz postawić na naturalne sposoby czyszczenia firan i zachowania ich śnieżnobiałego koloru? Wypróbuj poniższe sposoby, które dobrze znają nasze mamy i babcie!

  • Soda oczyszczona – do prania firan możesz zastosować kilka łyżek stołowych sody oczyszczonej, która wybieli poszarzały lub zżółknięty woal. Wsyp sodę do kasetki na proszek albo namocz tkaninę w roztworze ciepłej wody z dodatkiem tego składnika, a potem wypłucz w pralce. Soda pomaga usunąć plamy i neutralizować nieprzyjemne zapachy, a jednocześnie delikatnie wybiela materiały. Jeżeli nie masz sody oczyszczonej, wykorzystaj torebkę proszku do pieczenia, który ma podobne właściwości.
  • Skorupki po jajkach – do wybielenia zastosuj też pokruszone skorupki z 2-3 jaj. Włóż je do woreczka i umieść w bębnie. Zawarty w nich wapń zadba o śnieżnobiały odcień firan.
  • Sól kuchenna – uporczywe przebarwienia na firanach możesz usunąć z pomocą soli kuchennej. Rozpuść kilka stołowych łyżek w 3 litrach wody i namocz zżółknięty materiał. Po wysuszeniu tkaniny efekt Cię zaskoczy!
  • Sok z cytryny – dekoracje okienne, które straciły swoją biel, możesz odświeżyć z pomocą cytryny. Namocz je w wodzie i soku z cytrusa, pozostaw na kilkanaście minut, a potem dobrze wypłucz w ciepłej wodzie – i gotowe!

Zachowanie śnieżnobiałego odcienia firanek wymaga niewiele wysiłku. Zanim więc spiszesz woalowe, lniane lub muślinowe tkaniny na straty, użyj prostych metod, które pomogą Ci zachować ich naturalną biel. Pamiętaj też o przechowywaniu firan w miejscu bez dostępu do światła, aby nie narażać delikatnych materiałów na żółknięcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 1 =